Święto Niepodległości 11 listopada – 95 rocznica

 

 

Święto Niepodległości  11 listopada na stałe zaczęło się wpisywać w obchody organizowane w naszym kraju. Właściwie nie ma już gminy czy powiatu, w którym z większym  lub mniejszym entuzjazmem lokalne władze chociażby mszą świętą nie zaznaczyły tej daty.

Na listopadowym zebraniu koła powiatowego PiS  uzgodniliśmy, że uczestniczymy w świętowaniu 11 Listopada na różne sposoby : w swoich gminach, w powiecie , bądź w Warszawie czy Krakowie. W tym roku władze centralne Prawa i Sprawiedliwości, bojąc się prowokacji w Warszawie w dniu 11 listopada, przeniosły swoje obchody do Krakowa, na które wybrali się także nasi członkowie i sympatycy.

W Działoszynie członkowie Prawa i Sprawiedliwości, jak co roku,  złożyli wieniec  pod pomnikiem na placu Kościuszki, podobnie było w Pajęcznie,  gdzie nasza delegacja uczestniczyła w obchodach powiatowych.

Szczególnie podobają mi się obchody narodowego święta w gminie Strzelce Wielkie, gdzie organizatorami pięknej uroczystości są członkowie i sympatycy naszego koła: Karol Młynarczyk, Edward Koch, Marek Jednak i Jan Wroński. Jak zawsze bardzo interesujące kazanie wygłosił  Ks. Andrzej  Chwał, który podkreślił znaczenie upamiętnienia tych, którzy poświęcili swoje życie dla Ojczyzny. Ksiądz  stwierdził, że nie można oddawać czci bohaterom, przy pomocy tanich happeningów i gadżetów  np. w postaci czekoladowego orła. Piękną oprawą uroczystości jest udział harcerzy, zuchów i młodzieży a także strażaków .Gościem specjalnym był Gabriel Janowski, były minister rolnictwa w rządach Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej, który na zakończenie mszy powiedział o roli religii, historii i tradycji w życiu narodu. Serdecznie dziękuję kolegom ze Strzelec Wielkich, że jako zaproszony gość mogłam  i w tym roku uczestniczyć  w tych uroczystościach.

Za rok kolejna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, miejmy nadzieję, że 11 listopada dalej pozostanie świętem narodowym, w opozycji do pojawiających się w tym roku głosów mainstream’owych komentatorów, że to takie ksenofobiczne i nienowoczesne a zatem nie pasujące do nowej rzeczywistości.

Beata Mateusiak Pielucha